Občanke in občane obveščamo, da je nedavno neurje v gozdovih povzročilo veliko škode. Zaradi podrtih dreves, odlomljenih vej in drugih nevarnosti je gibanje po gozdovih zelo tvegano, zato odsvetujemo sprehajanje po gozdnih območjih. Počakajte, da pristojne službe odstranijo drevesa in očistijo poškodovane dele gozdov. V nadaljevanju dodajamo še navodila Zavoda za gozdove za lastnike gozdov.
Poškodbe so večinoma razpršene – gre za posamezna podrta ali polomljena drevesa ter manjše skupine drevja, kar sanacijo še dodatno otežuje. Prisotne so tako na iglavcih in listavcih, drevje je prelomljeno in ne podrto. Predvsem tako poškodovani iglavci so potencialne lovne nastave za podlubnike, kar predstavlja veliko nevarnost za prenamnožitve podlubnikov v prihodnje in bistveno otežuje sanacijo, saj bo treba pregledati skoraj vsako parcelo posebej. Posledice so lahko bistveno hujše kot sam vetrolom.
Prav zaradi te razpršenosti pristojne službe v kratkem času ne moremo pregledati vseh gozdov. Zato lastnike gozdov pozivamo, naj tudi sami pregledajo svoje gozdove. S sanacijo posledic vetroloma lahko začnejo pred izdajo odločbe ZGS, morajo pa o pričetku del predhodno obvestiti svojega revirnega gozdarja in se z njim posvetovati o najboljši izvedbi. Kontaktni podatki revirnih gozdarjev so na tej
povezavi.
Na ZGS poudarjamo, da je delo v poškodovanih gozdovih izjemno nevarno. Podrta in napeta drevesa ter poškodovani sestoji predstavljajo veliko tveganje za nenadne lome in zdrse, še posebej na strmejših terenih. Varnost mora biti vedno na prvem mestu, pa naj bo to izvajalca del, opreme, bližnje infrastrukture in nenazadnje obiskovalcev v gozdu. Lastnikom svetujemo, da se sanacije lotijo premišljeno in po potrebi ob pomoči usposobljenih izvajalcev. Pri izbiri pravno-formalno ustreznega izvajalca gozdnih storitev si lahko pomagate s portalom
Moj Gozdar.
Obiskovalce gozda opozarjamo, da je gibanje v poškodovanih gozdovih nevarno, saj je v krošnjah še vedno veliko odlomljenih vej in obviselih dreves, ki zaradi svoje teže in višine lahko povzročijo poškodbe. Obiskovalci gozdov naj bodo v naslednjih mesecih uvidevni in naj ne puščajo vozil na mestih, ki ovirajo spravilo poškodovanega drevja iz gozd ter naj svoje rekreativne dejavnosti preusmerijo na območja, ki niso poškodovana v vetrolomu.