Urbanistično-arhitekturni razvoj Občine Komenda: Strategije in predlogi razvoja Občina Komenda, ki obsega več naselij, Komenda, Moste, Žeje pri Komendi, Suhadole, Križ in druga, se sooča s številnimi prostorskimi in urbanističnimi izzivi. Zaradi izrazitega priseljevanja, predvsem zaradi izgradnje večjih stanovanjskih sosesk in vzpostavitve poslovne cone Žeje, kjer je lociranih približno 100 poslovnih objektov, se občina razvija z izjemno dinamiko. Da bi odgovorili na izzive prostorskega načrtovanja in trajnostnega razvoja, občina želi zasnovati strateški razvoj na podlagi analiz prostorskih značilnosti ter ob tem obravnavati ključna področja, kot so prometne obremenitve, poslovni razvoj in potrebe lokalnega prebivalstva.
V študijskem letu 2023/2024 so bili na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani izvedeni trije predmeti v tesni povezavi z Občino Komenda. Predmeti, usmerjeni v prostorsko načrtovanje, ruralno arhitekturo in pripravo praktičnih projektov, so oblikovali smernice in rešitve za prihodnji razvoj občine. V okviru predmeta "Ruralno načrtovanje in ruralna arhitektura" (oktober 2023 – februar 2024) je bila izvedena analiza prostora in cestnega omrežja na območju občine Komenda, s posebnim poudarkom na iskanju rešitev za boljše povezovanje naselij in reševanje prostorske stiske v šolah in vrtcih. Glavni cilji so bili analiza prostora in cestnega omrežja z oceno obstoječega stanja in priprava predlogov za izboljšave, vključno z umestitvijo obvoznic in povezavo naselij z varnimi šolskimi potmi, kot so kolesarske in pešpoti. Prav tako so bile določene različne dejavnosti in območja za nove trgovske in družbene storitve, kot so trgovski center, zdravstveni dom in varovana stanovanja, z namenom izboljšanja kakovosti življenja v naseljih. Poudarek je bil tudi na reševanju prostorske stiske v izobraževalnih in predšolskih ustanovah zaradi povečanega števila prebivalcev in dotrajanosti obstoječih objektov. Predlogi so vključevali tudi trajnostno mobilnost in prostorsko sožitje z vključitvijo industrije, kmetijstva in družbeno-socialnih dejavnosti.
Drugi predmet, "Ruralna arhitektura in urbanistično oblikovanje" (januar 2024 – junij 2024), se osredotoča na razvoj naselij znotraj občine, s poudarkom na urejanju urbanih prostorov v naselju Komenda. Predlagane so bile smernice za razvoj naselja, kot so načrtovanje tržnice, osrednjega
zbirnega prostora, otroških igrišč in parkovne ureditve. Poudarek je bil na oblikovanju osrednjih površin, ki bi služile kot središča družbenega življenja. Obravnavane so bile rešitve za preoblikovanje centra Komende, z vključitvijo predlogov za umestitev nove občinske stavbe na območju zadruge ter preureditev obstoječega območja ob občinski stavbi, kjer bi se uredila tržnica, amfiteater, kavarna, knjigarna in drugi prostori. Pomembno vlogo je imela tudi prenova občinske stavbe, pri čemer bi se ohranil njen zunanji ovoj, notranji prostori pa bi bili zasnovani za gledališče, knjižnico in prostore za društva. Razvoj prometnih povezav in trajnostne mobilnosti je prav tako pomemben del predmeta, saj so bile preučene rešitve, kot so pešpoti in kolesarske poti, s ciljem povezovanja naselij in zagotavljanja trajnostnih prometnih rešitev med sosednjimi regijami, kot so Ljubljana, Kranj in Kamnik.
''Oblikovanje in izvedba paviljona'' (marec 2024 – oktober 2024) vključuje praktično delo s sodelovanjem lokalne skupnosti in obrtnikov, z namenom izvedbe projektov, ki bodo obogatili javni prostor v občini. V naseljih se predlaga postavitev prostorskih instalacij, zasnovanih v sodelovanju z lokalnimi obrtniki, ki bi prispevale k oblikovanju prostorskega sožitja med industrijo, obrtjo in razvojnimi potenciali naselij. Predmet vključuje tudi praktično delavnico, kjer bodo študentje v sodelovanju z lokalnimi obrtniki oblikovali in izvedli manjše intervencije v prostoru, s ciljem krepitve povezav med različnimi deležniki v lokalnem okolju. Ena ključnih točk je izvedba paviljona, ki služi kot točka zbiranja, učilnica na prostem ipd.
Vsi trije predmeti se med seboj vsebinsko dopolnjujejo in skupaj prispevajo k oblikovanju celovite vizije razvoja občine Komenda. Ključno vlogo pri tem ima sodelovanje z lokalno skupnostjo, saj predmeti vključujejo participativni pristop, kjer lokalni prebivalci in obrtniki aktivno sodelujejo pri
oblikovanju in izvedbi prostorskih rešitev. Cilj teh prizadevanj je ustvariti prepoznavno in povezano identiteto naselij, ki bo temeljila na lokalnih posebnostih, potrebah prebivalcev in trajnostnem razvoju. S temi predmeti se gradi vizija razvoja občine Komenda, ki stremi k uravnoteženemu razvoju naselij, z vključevanjem industrijskih, družbenih in okoljskih dejavnikov ter trajnostnimi prostorskimi rešitvami.
Avtor besedila in fotografij: ULFA - Seminar Fikfak